Kurtuluşumuzun 101. Yılını Coşkuyla Kutladık

Orjinal Resim

1 Kasım Çorlu’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Kutlama programı kapsamında düzenlenen etkinliklere Çorlu halkı yoğun ilgi gösterdi.

Kurtuluşun 101. yıl kutlama programı Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törenlerle başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşımız bayrağımız göndere çekilirken törene katılanlar marşımızı hep bir ağızdan söylediler.

Törene Çorlu Kaymakamı Murat Eren, CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Muammer Alper, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Şefik Atak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, siyasi parti temsilcileri, askeri ve sivil erkân, askeri birlikler, öğrenciler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

“Kurtuluşun 101. Yılı Gurur Verici”

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenin ardından kutlama programı Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, günün anlam ve önemine istinaden bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Sarıkurt konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün, Çorlu'muzun kurtuluşunun 101. yıl dönümünde sizlerle bir arada olmak benim için çok gurur verici…

Bu tarihi gün, hem ulusal bağımsızlık mücadelemizin bir parçası olarak hem de Çorlu'muzun kendi kurtuluş mücadelesinin simgesi olarak büyük bir öneme sahiptir.

‘Çorlu Halkının Yüreği Atatürk Sevdasıyla Dolu’

İşgal altındaki topraklarımızda işgale karşı direnen Çorlu halkı, cesareti ve vatanseverliğiyle tarihe adını yazdırmıştır. 1 Kasım 1922’de nihayete ulaşan bu zafer, Çorlu halkının bağımsızlık aşkıyla dolu yüreğinin, Atatürk sevdasının, özgürlük savaşının bir yansımasıdır.

Çorlu halkının bağımsızlık mücadelesi adına tarihi bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilen bugünü anmak, büyük bir onur ve sorumluluk taşımaktadır. Bugün, Çorlu'nun kurtuluşunun 101. yıl dönümünde, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarına bir sözümüz var:

‘Güzel Şehrin Her Taşına Alın Terimizi, Emeğimizi Katacağız’

Çorlu halkı olarak, birlik ve beraberlik içinde şehrimizi daha da ileriye taşımak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz, bu güzel şehrin her taşına alın terimizi, emeğimizi katacağız!

Çünkü bu topraklar, hepimizin doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı ve hayatımızı inşa ettiğimiz topraklar…

Çorlulu olmak, bu topraklara duyulan derin bir bağlılığı, sevgiyi ve sorumluluğu ifade eder.

‘Çorlu Halkı Vatanını Çok Sever’

Çorlulular, vatanını çok sever. Çorlu’da millî bayramlar hep bir başkadır; hep birlikte, coşkuyla kutlanır. Tıpkı 2 gün evvel Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde 70 bin kişilik fener alayımızla hep bir ağızdan “Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa!” diye haykırmamız gibi…

Ata’sına gönülden bağlıdır Çorlulular, onun izinden gider her daim. Hatta öyle bir sevgidir ki bu, 1960 yılında Çorlulular, “Çorlu Atatürk Heykeli Yaptırma Cemiyeti”ni kurmuştur. Avukatı, bankacısı, öğretmeni, esnafı, çiftçisi… Hepsinin ortak özelliği Çorlulu olmaları ve Atatürk’ü bizim gibi çok sevmeleri.

‘Çorlulular Önce Atatürk Heykelini Ardından Atatürk Evi’ni Birlikte İnşa Ettiler’

Yüreğinde Atatürk sevgisi taşıyan 55 Çorlulu bir araya gelerek Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ni yaptırmıştır.

Çorlulu olmanın ruhunu yaşayan, anlayan Çorlulular, bundan 60 yıl sonra da yine aynı ruhu yaşatarak Atatürk Evi’nin inşa edilmesine büyük katkı sağlamıştır. 2020 yılında kentimize kazandırdığımız Çorlu Atatürk Evi’miz de aynı sevgi, aynı anlayışla ve en önemlisi Çorluluların birlik olmasıyla hayata geçirilmiştir.

Çorlu’yu Çorlu yapan da aslında budur; Ata’sına bağlı, vatanına, toprağına bağlı Çorlululardır.

Çorlulu olmak; aynı sokakları paylaşmak, aynı mahallelerde büyümek, aynı okullarda okumaktır. Bu topraklarda yaşayan herkes, birbirinin akrabası, komşusu, arkadaşı, hemşehrisidir.

‘Bu Topraklar, Bizim Hayat Hikâyemizin Bir Parçasıdır’

Çorlulu olmak, aynı zamanda bu topraklara, bu şehre ve bu insanlara derin bir saygı duymak anlamına gelir.

Bu şehirdeki her ağaç, her sokak, her park, her esnaf, her komşu, bizim için değerlidir. Bu topraklar, bizim hayat hikâyemizin bir parçasıdır.

Ben her daim Çorlulu olmakla gurur duydum ve gurur duyacağım.

Burada doğmuş, büyümüş, yaşamış veya bu kente katkıda bulunmuş herkes, Çorlu'nun birer parçasıdır. Dünden bugüne, Çorlu'nun gelişimine ve büyümesine katkıda bulunan tüm hemşehrilerimize gönülden teşekkür ediyorum.

‘Şehrin Gerçek Kahramanları’

Çorlu'nun değerlerine sahip çıkan, bu kentin ruhunu yaşatan ve bu topraklara emek veren herkes, bu şehrin gerçek kahramanlarıdır.

Çorlu'nun kurtuluşunun 101. yıl dönümünü heyecanla ve gururla kutlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını ve rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Çorlu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlu olsun!”

Bando Konseri Ayakta Alkışlandı

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Tören programı Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi ve Çorlu Halk Eğitimi Merkezi halkoyunları ekipleri ile devam ederken akabinde 5. Kolordu Bölge Bando Komutanlığı tarafından çağdaş Türk Müziği ve marşlar seslendirildi. Bando konseri alanı dolduran vatandaşlardan büyük beğeni toplarken dinleti ayakta alkışlandı.

Komando Bölüğüne Sevgi Seli

Salih Omurtak Caddesi üzerinde düzenlenen Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Asayiş Komando Bölüğü tarafından gerçekleştirilen gösteri büyük beğeni toplarken vatandaşlar gösterileri ilgiyle izledi ve Türk askerine sevgi gösterilerinde bulunarak bol bol alkışladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Kasım Çorlu’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. yılı kutlama programı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Bandosu’nun konseri ile sona erdi.

Kurtuluş ve Kuruluş Sahnelendi

Kurtuluş programının son etkinliği Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Enis Sülün Konferans Salonu’nda düzenlendi. 100 Yıllık Emanet Cumhuriyet Dans Tiyatrosu tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'a çıkışı, gerçekleştirdiği kongreler, verilen kurtuluş mücadelesi ile Cumhuriyet'in ilanını konu alan unutulmayacak bir gösteri sunuldu.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Çorlu TSO meclis üyeleri ile vatandaşların katıldığı gösteri sonunda günün anısına etkinliği düzenleyenlere plaket takdim edildi.

KAYIT DETAYLARI

  • Oluşturulma Tarihi
    2.11.2023 13:18:02
  • Okuma Sayısı
    384

Diğer Haberler

Site Yönetimi Çorlu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü l Tüm Hakları Saklıdır l