İklim Değişikliği ve Çevre Paneli Düzenlendi

Orjinal Resim

“İklim Değişikliği ve Çevre Paneli”nde konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Hep birlikte, iklim değişikliğiyle mücadelede güçlü birer aktör olabiliriz.” dedi.

                Çorlu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından Çevre Haftası kapsamında, Çorlu’da iklim değişikliğine etki eden faktörler, öneriler ve yürütülen çalışmalar, farkındalık yaratmak ve çözüm yolları konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla “İklim Değişikliği ve Çevre Paneli” düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan panele Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Yalçın Karaca, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta, Meteoroloji İl Müdürü Harun Temel, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları ile konuşmacı olarak Prof. Dr. Asude Hanedar, Prof. Dr. Günay Yıldız Töre, Doç. Dr. Nuray Olcay Işık Emeksiz ve Araştırma Görevlisi Dr. Can Burak Özkal katıldı.

“Sorumluluğumuzun Bilincindeyiz”

                Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, panelin açılışında yaptığı konuşmada, “İklim değişikliği, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biridir ve bunun çevre üzerindeki etkileri her geçen gün daha da belirgin hâle gelmektedir. Bizler Çorlu Belediyesi olarak bu konuda sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve kentimizi daha sürdürülebilir, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir yer hâline getirmek için kararlılıkla çalışıyoruz.

Bu panel, iklim değişikliği ve çevre konularında bilgi ve deneyimleri paylaşmanın yanı sıra yeni çözümler üretmek için de bir platform sağlamaktadır. Panelimizde, alanında uzman konuşmacılarımız tarafından paylaşılan bilimsel veriler ile iklim değişikliğinin küresel ve yerel etkilerini anlamaya çalışacağız. Aynı zamanda, çevre dostu politikalar, yenilenebilir enerji kaynakları, atık yönetimi, su koruma gibi konuları ele alacak ve çözüm önerileri üzerinde odaklanacağız.

“Çorlu’muzu Çevre Konusunda Öncü Kent Yapacağız”

Çorlu’muz, sanayi şehri olması sebebiyle, sürekli göç alan ve artan nüfusu ile iklim değişikliğinden en çok etkilenen şehirlerden bir tanesi. Üreten, sürekli büyüyen ve gelişen dinamik Çorlu’muzu çevre konusunda da öncü yapmanın hepimizin görevi olduğunu düşünüyorum. Özellikle yerel yönetimler olarak çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için önemli bir rol oynuyoruz.

Çevre dostu politikalar ve projeler geliştirmek için sivil toplum kuruluşlarımız, yerel işletmelerimiz, akademisyenlerimiz ve halkımızın fikirleri, önerileri benim için son derece değerli. Bu nedenle, katılımcı bir yönetim anlayışıyla çalışıyor ve herkesi çevre konularında aktif bir şekilde katkıda bulunmaya davet ediyorum.

“Çocuklarımıza Bırakacağımız Miras Acı Sonuçlara Sebep Olabilir”

Doğamızı sadece çevre haftalarında değil her zaman hatırlamalı; doğamızın ve iklimin korunması için acil, uygulanabilir ve sürdürülebilir plan ve eylemlerle mücadele edilmesi gerekmektedir. İklim değişikliği ile mücadele etmezsek gelecekte çocuklarımıza bırakacağımız bu miras belki de onlar için çok acı sonuçlara sebep olacak.

“Sürdürülebilir Enerji Ve İklim Eylem Planı Geliştirmemiz Kaçınılmazdır”

Çorlu Belediyesi olarak 2019 yılında Avrupa Komisyonunca yürürlüğe konulan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen “Başkanlar Sözleşmesi”ne imzamızı atmıştık. Ülkemizde imza atan 41 belediyeden bir tanesiyiz. Sözleşmeyi imzalayarak iklim değişikliğinin etkilerinin hafifletilmesi ve adaptasyon için entegre bir yaklaşım benimsemeyi taahhüt ettik. 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını en az %40 oranında azaltmak ve iklim değişikliğine karşı esnekliği artırmak amacıyla “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı” geliştirmemiz kaçınılmazdır.

“Sıfır Emisyon Hedefine Ulaşmalıyız”

Ülkemizin de 2021 yılında taraf olduğu Paris Anlaşması’na göre küresel ortalama sıcaklık artışının sanayileşme öncesi dönemine göre 2 derece altında tutulması; ilave olarak ise bu artışın 1,5 derecenin altında tutulmasına yönelik küresel çabaların sürdürüldüğünü hep beraber izliyoruz. Küresel emisyonların 2030’a kadar en az yüzde 50 azaltılmasının hedeflendiği Paris Anlaşması ile 2050’de net sıfır emisyon hedefine ulaşılması dünya genelinde amaçlanmakta.

“İklim Değişikliğiyle Mücadelede Güçlü Birer Aktör Olabiliriz”

Değerli katılımcılar, çevre ve iklim değişikliği konularında acil bir şekilde harekete geçme zamanı geldi. Hep birlikte, daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışalım. Bu panelin, kentimizin çevresel açıdan dönüşümünü hızlandırmak ve daha yaşanabilir bir Çorlu için önemli bir adım olduğuna inanıyorum. Son olarak, bu panelin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Panelimize katkıları dolayısıyla kıymetli bilim insanlarımıza katılımları ve destekleri için teşekkür ederim.

Hep birlikte, iklim değişikliğiyle mücadelede güçlü birer aktör olabiliriz.” dedi.

İklim Değişikliği ve Türkiye

Başkan Sarıkurt’un ardından kürsüye gelen Çorlu Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dr. Ozan Deniz, dünyada ve Türkiye’de yaşamı tehdit eden iklim değişikliği konusunda atılması gerek adımlar ve yürütülmesi gereken çalışmalar konusunda bilgiler aktardı.

Konuşmaların ardından İklim Değişikliği ve Çevre Paneli’nin ilk oturumu Prof. Dr. Halim Orta Moderatörlüğü’nde, Prof. Dr. Asude Hanedar ve Prof. Dr. Günay Yıldız Töre’nin sunumlarıyla gerçekleştirildi. Prof. Dr. Asude Hanedar dünyada yaşanan iklim değişikliği ve Türkiye’ye olan etkileri konusunda bilgiler verirken, iklim değişikliğinin bölgemizde yaratacağı etkiler konusunda da açıklamalarda bulundu. Son yıllarda küresel sıcaklık artışları, okyanusların ısınması, buzulların erimesi, kar örtüsünün gün geçtikçe azalması, deniz seviyesinin yükselmesi ve ekstrem hava olaylarını değerlendiren Prof. Dr. Hanedar, Paris İklim Anlaşması'nı onaylayan ülkelerin, küresel sıcaklık artışının 2 derecenin olabildiğince altında mümkünse 1,5 dereceyle sınırlandırmak ve 2053 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sıfırlamak için taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini söyleyerek iklim değişikliği sebep ve etkilerine dair veriler paylaştı.

Mikroplastik Kirliliği ve İklim Değişikliği

Prof. Dr. Hanedar’ın ardından konuşan Prof. Dr. Günay Yıldız Töre ise Mikroplastik Kirliliği ve İklim Değişikliği Üzerine Etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Plastik atıkların geri dönüşüm oranları konusunda bilgiler aktaran Prof. Dr. Töre, Pasifik Okyanusu’nda oluşan 7. kıtanın (Atık Adası) tüm ülkelerin atıklarından oluştuğunu ifade ederek bu atıkların parçalanma süreçlerinin ardından planktonlar vasıtasıyla tekrar yaşam döngüsüne dâhil olduğunu ve bunun da insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Son dönemlerde ülkemizde yaşanan müsilaj sorununun da denizlerdeki bu mekanizmanın bozulmasıyla ortaya çıktığını ifade etti.

“Trakya'nın En Büyük Ve En Temel Sorunu, Çevre Sorunudur”

Panelin ilk oturumu sonunda değerlendirmelerde bulunan panel moderatörü Prof. Dr. Halim Orta, "Trakya'nın en büyük ve en temel sorunu, çevre sorunudur. Trakya bugün bir yandan çevre sorunlarıyla uğraşırken diğer yandan da iklim değişikliğinin yarattığı sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. 1974-1978 yıllarından şu anda Ergene İlçesi sınırlarında, deri fabrikalarının yer aldığı alanda kurulmak istenen et ve balık tesisinin kurulması girişimlerine karşı çıkan dönemin Çorlu Belediye Meclis Üyeleri, “Bizim için su değerli ve kentimizin su kaynakları da buradan sağlanıyor. Bu tesisin buraya kurulmasına karşıyız.” demişler ve inşaatı durdurmuşlardır. Elbette ki üretime karşı değiliz. Ancak bunu yaparken de doğru yerde doğru yatırımın yapılmasını istemek en doğal hakkımız. Sözün özü; toprağını ve suyunu koruyamayan hürriyetini ve zürriyetini koruyamaz.” diye konuştu.

İklim Değişikliği ve Çevre Paneli’nin ilk oturumunun sonunda Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından Prof. Dr. Halim Orta, Prof. Dr. Asude Hanedar ve Prof. Dr. Günay Yıldız Töre’ye çiçek takdim etti.

Sürdürülebilir Çevre

Panelin ikinci oturumunu ise Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer yönetti. İkinci oturumda konuşan Doç. Dr. Nuray Olcay Işık Emeksiz, “Sürdürülebilir Çevre” konusunda çeşitli örnekler verdi. Doğal kaynaklar, kültürel kaynaklar, canlı varlıklar, cansız varlıklar, çevresel ilişkiler ve etkileşimler kapsamında canlıların birbirleri ile ve çevreleriyle olan ilişkilerine değinen Doç. Dr. Emeksiz, çevresel sorunlar ve bunların küresel etkilerinin 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren en can alıcı sorunlardan biri durumuna geldiğini dile getirerek gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden bugünün ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için doğal kaynakların etkin kullanımı, sanayide temiz üretim konularında çalışmalar yürütülmesi ve yarınların da planlanması gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Emeksiz, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için ekonomik verimlilik, çevrenin ve doğal kaynakların korunması ile birlikte eşitlik ilkesinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kentlerde Hava Kirliliği ve Koku Kirliliği

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Can Burak Özkal ise “Kentlerde Hava Kirliliği ve Koku Kirliliği” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Dr. Özkal, Çorlu Belediyesi ile birlikte kentte emisyonlardan kaynaklı koku şikâyetlerinin izlenebilirliğini sağlayacak mobil uygulama ve koku takip sistemi geliştirildiğini Çorlu Koder uygulaması ile halkın buna dâhil edildiğini ifade ederek, süreç içerisinde derlenen verilerle birlikte zaman dilimleri içerisinde nerelerde ne tür kirlilik olduğu yönünde doğru tespitlere ulaştıklarını ifade etti. Hava kirliliğinin bir toplum sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Dr. Özkal, doğru verilere ulaşabilmek için Hava Kirliliği Ölçüm İstasyonları ve Meteoroloji İstasyonları’nın ölçümlerini sıklaştırması gerektiğini belirti.

Uçucu organik hava kirletici ölçüm sonuçlarının, koku şikâyetleri ve meteorolojik faktörler ile ilişkisinin önemine değinen Dr. Özkal, bunun için devlet kurumları, endüstri ve bireylerin sorumluluklarını yerine getirmesi, yerel, bölgesel ve ulusal çözüm merkezlerinin faaliyete geçmesi oldukça önemli. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından bölgemizde yapılan denetimlerin sonuçları bizim için çok değerli. Elde edilen veriler ışığında koku şikâyetlerinin yoğun olacağı dönem ve bölgeleri tahmin edebilecek bir model için çalışmalara başlayacağız.” dedi.

“Sürdürülebilir Kalkınma Modeli Hayata Geçirilmeli”

Panelin ikinci oturumunun sonunda konuşan moderatör Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ise şunları söyledi:

"Sürdürülebilir kalkınma modelini hayata geçirerek tarımsal üretimlerimizi sanayide kullanacağız ve toplumsal refahımızı artıracağız. Bunu yaparken doğal kaynakları bizden sonraki nesillere aktaracak şekilde tedbirler almamız gerekiyor. Bugün belirli sorunların üstesinden gelebilmek için önemli çalışmalar ortaya konuyor. Çeşitli araştırmalar ile bizlerde sürece katkı sunmaya çalışıyoruz. Atıkların bertaraf edilmesi konusunda önemli aşamalar kaydedildi. Ancak arıtma sistemlerinin ileri seviyelere taşınabilmesi için çok büyük yatırımlar yapılması gerekiyor. Tüketilen su miktarı ile karşılaştırıldığında bu önemli ve yüksek miktarda maliyetler ortaya çıkarıyor." Sözlerine yer verdi.

Panelin sonunda Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt tarafından Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Doç. Dr. Nuray Olcay Işık Emeksiz ve Araştırma Görevlisi Dr. Can Burak Özkal’a çiçek takdim ederken günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.

KAYIT DETAYLARI

  • Oluşturulma Tarihi
    5.06.2023 16:37:59
  • Okuma Sayısı
    944

Diğer Haberler

Site Yönetimi Çorlu Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü l Tüm Hakları Saklıdır l