HABER
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
Usulsüz Hisseli Satışlar Hakkında Uyarı
Orjinal Resim

Arsa niteliği taşımayan tarla vasıflı arazilerin herhangi bir geçerliliği olmayan krokiler üzerinden yapılan satışları konusunda vatandaşlarımızı uyarmaya devam ediyoruz.

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Hatip ve Sarılar mahallelerini birbirine bağlayan yol üzerindeki tarla vasıflı arazilerin usulsüz olarak satıldığını belirterek arsa özelliği taşımayan tarımsal arazilerin hisse satışlarının yapılmaya devam edildiğini ve tüm uyarılara rağmen vatandaşların kandırıldığını hatırlattı ve yeniden uyardı.

"Usulsüz İşlem ve Satışlar Devam Ediyor"

Bir arazinin arsa niteliği taşıyabilmesi için öncelikle imar planları içerisinde yapılaşmaya uygun bir vasıfta yer alması gerektiğini ifade eden Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, 3194 Sayılı İmar Kanununun ilgili mevzuat hükümleri ve imar planı plan notları gereğince bölünme şartlarına göre ifraz (bölünme) işlemi encümen kararı ve Kadastro Müdürlüğü’nün onayına istinaden Tapu Müdürlüğü’nde yapılan işlemler ile tamamlanması gerektiğini belirterek daha önceki tüm uyarılara rağmen vatandaşları kandırarak usulsüz işlem yapıldığını ve satış işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

"Şikâyetler Arttı"

Başkan Çolpan, bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşların vatandaşların haklarını korumakla yükümlü olduklarını ancak bir şekilde vatandaşların elindeki tarlaların usulsüzce arsa vasıflıymış gibi gösterilerek satılmaya devam edildiğini, son günlerde artan şikâyetler üzerine bir kez daha açıklama yapma gereği hissettiklerini dile getirerek şunları söyledi:

"Seymen, Önerler, Şahpaz ve Sarılar mahallelerinde tarla vasıflı araziler üzerinde hukuki dayanakları bulunmayan, resmî makamlarca onaydan ve hiçbir işlemden geçmemiş tapularda değişik metrekarelere isabet eden hisseler tacirler tarafından çizilmiş şekiller üzerinden sanki arsa vasıflı arazilermiş gibi satışları yapıldığı vatandaştan gelen bilgilere istinaden öğrenilmiştir.

"Arsa Değil, Tarla"

Tarımsal arazi niteliğindeki çok hisseli bu taşınmazlar üzerinde sanki arsa niteliği kazandırılmış gibi üzerlerine bina yapılabilecekmiş gibi yüzyıla yakın bir süredir onlarca hissedarın maliki olduğu bu taşınmazların hisseleri satılmaktadır. Vatandaşlarımızdan değişik miktarlarda peşinat alınarak bu peşinatla birlikte imzalatılan senetlere istinaden vatandaşımız borçlandırılmaktadır. Bazı bölgelerde tapu devri yapılamadığı ancak bazı bölgelerde ise tapularda hisse devri yapılabildiği beyanlarında bulunulmuştur.

"Bu Alanlara İnşaat Ruhsatı ve İskân Verilmemektedir"

Yukarıda bahsettiğimiz hukuki sebeplerden dolayı bu tür yerlere kesinlikle inşaat ruhsatı alınmayacağı inşaat yapılamayacağı, iskân verilemeyeceği nettir. Vatandaşlarımız bu tür ilanlar ile ilgili belediyemize başvurup Plan Proje Müdürlüğümüz ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüze sormadan, net bilgi almadan kesinlikle herhangi bir tasarrufta bulunmamalıdır.

"Mağdur Olmayın!"

Yapılan inceleme neticesinde belediye ekiplerimiz yerinde tespitlerde bulunmuş ve kanuna aykırı uygulamalar ile ilgili olarak işlemler yapmıştır. Ancak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için alacakları hisse veya taşınmaz hakkında belediyemizin ilgili müdürlüklerinden gerekli bilgilendirmeleri almalarını rica ediyorum."

Oluşturulma Tarihi :  19.07.2022 14:07:50
Okuma Sayısı : 1044