HABER
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
Çukur Çeşme, Kurul Kararıyla Aslına Uygun Restore Edildi
Orjinal Resim

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Kumyol Caddesi üzerinde yer alan Çukur Çeşme ile ilgili kamuoyunda yapılan değerlendirmeler hakkında açıklamada bulundu.

Yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte 1800'lü yıllarda mahalle meydan çeşmesi olarak inşa edildiği tahmin edilen ve zaman içerisinde tadilat gören Çukur Çeşme'nin, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 22.03.1990 tarihinde tescillendiğini hatırlatan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, "İlçemiz Şeyhsinan Mahallesi Kumyol Caddesi ile çeşmenin adını verdiği Çukur Çeşme Sokak'ın kesiştiği konumda yer alan Çukur Çeşme, geç Osmanlı dönemi çeşmesi olarak günümüze kadar ulaşmış bir yapı. Ön cephesi tamamıyla küfeki taşı olup su haznesini çevreleyen kesme küfeki taştan örülmüş köşe beden duvarlardan oluşuyor. Duvarların orta kısmı ise tuğla örgüden. Duvarlarla çatının birleştiği nokta da aynı şekilde tuğla örgü sistemi ile yapılmış. Tavanı ahşap, üzeri ise alaturka kiremit kaplama.

‘Yapıldığı Döneme Uygun Olarak Restore Edildi’

Geçmişten bugüne zamana meydan okuyan ancak farklı sebeplerle tahribata uğrayan Çukur Çeşme, yapıldığı dönemde de çukurda kalacak şekilde inşa edilmiş. Yıllarca hem doğal seleksiyon hem de ihtiyaçtan kaynaklı sebepler sonucu yükselen Çukur Çeşme'nin yol ve kaldırım kotları nedeniyle su akarı daha da aşağıda kalmış.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz tarafından restore edilmesi için yapılan başvurunun ardından Edirne Kültür Varlıkları Bölge Kurulu'nca onaylanan restorasyon projesi kapsamında çeşmenin su akarı mevcut kaldırım kotundan 2.5 metre derinde olduğu için kaldırımdan çeşmeye doğru inen merdiven yapılması gerekince doğal olarak bu basamaklar ile yan yüzeyler arasında kademeli bir boşluk oluşmuş.

'Çeşmenin Tarihî Karakteri Ön Plana Çıktı'

Bu çerçevede yan yüzeyler ile basamaklar arasında kalan ve toprak itkisi altında olan kısmın çeşmenin de ana yapı malzemesi olan dolgu tuğla ile yapılması tarihî karakterinin ön plana çıkartılmasına da imkân sağladı. Ayrıca meydana gelen dar alanda toprak itkisine dayanabilecek başka bir malzeme kullanılmasının çok mümkün olmadığının da altını çizmek istiyorum.

Dolayısıyla yapılan tüm işlemlerin Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayı ile yapıldığını bir kez daha tüm vatandaşlarımıza hatırlatarak Çukur Çeşme'nin zamana yenik düşmeden yeniden gün yüzüne çıkmasını sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim." dedi.

Oluşturulma Tarihi :  12.02.2021 16:35:18
Okuma Sayısı : 1005
Fotoğraflar