HABER
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
Avrupa Hareketlilik Haftası Dopdolu Geçti
Orjinal Resim

Avrupa Hareketlilik Haftası Çorlu’da düzenlenen birbirinden renkli etkinliklerle kutlandı.

Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik etmek amacıyla dünyanın farklı kentlerinde her yıl 16 - 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinlikleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Çorlu’da farkındalık yarattı. Gerçekleştirilen tüm etkinliklerde maske kullanımı ile sosyal mesafe kurallarına uyulmasına özen gösterildi.

Etkinlikler 16 Eylül’de açık havada egzersiz programı ile başladı. Cumhuriyet Parkı etkinlik alanına matlarını alarak gelen sporseverler, antrönerler eşliğinde açık havada egzersizin tadını çıkardılar.

Bisiklet Kullanımına Teşvik

Bisiklet kullanmayı seven ve zaman zaman işe bisikletle gelen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, 17 Eylül Perşembe sabahı için bir çağrıda bulunarak bisiklet kullanmayı seven Çorluluları bisikletle işe gitmeye davet etti. Esentepe Mahallesi Emlak Konutları önünde başlayan bisiklet turu Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Çorlu Belediyesi önünde Avrupa Hareketlilik Haftası’na destekleyen pankartlarıyla hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmâl etmediler.

20 Eylül Pazar günü ise 15 kilometrelik parkurlu bir Çorlu Bisiklet Turu düzenlendi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ile Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı’nın da katıldığı bisiklet turu Cumhuriyet Parkı’ndan başlayıp Gölbaşı Gençlik Parkı’na kadar devam etti. Burada çay ve simit molası veren bisiklet kullanıcıları daha sonra tekrar şehir merkezine dönerek 15 km’lik parkuru tamamladı.

Engellilere Özel Boccia Turnuvası

Çorlu Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engelli vatandaşlarımızın katıldığı özel bir boccia turnuvası organize etti. Çorlu Gençlik Merkezi spor salonunda gerçekleşen turnuvaya engelli sporcular ile Çorlu Belediye Başkanı Başkan Ahmet Sarıkurt, Başkan Yardımcıları Adnan Kum, Güner Çetin ve Özcan Veysel Tunçcan, Çorlu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yavuz, ÇKK Engelliler Meclis Başkanı Yasemin, ÇKK Kadın Meclisi Başkanı Nigar Alemdar Yetkin ve Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü (ÇBSK) Başkanı Hasan Eligül de katıldı. Turnuvada sporcular yarışırken Başkan Sarıkurt da yarışmacı olmayı ihmâl etmedi.

Çukurçengel’de Keyifli Bir Doğa Yürüyüşü

Çorlu’nun en güzel yürüyüş rotasına sahip Çukurçengel Ormanı, bu kez Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle doğa yürüyüşü için misafirlerini ağırladı. Yürüyen Ayaklar Seyahat Blogu ile Çorlu Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Çukurçengel Doğa Yürüyüşü”, 7’den 70’e tüm Çorluluların katılımına açık keyifli bir etkinlik oldu.

Yürüyüş öncesinde katılım için form dolduran 172 kişi etkinlik alanına Çorlu Belediyesi’nin ücretsiz servisleri ile getirildi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ile Başkan Yardımcısı Güner Çetin’in de yer aldığı 7 km’lik doğa yürüyüşü, Çukurçengel Ormanı’nda başlayıp Eseçe mevkiinde son buldu.

Tenisçiler Tenis Şenliği’nde Buluştu

21 Eylül’de Çorlu Belediyesi Tenis Kompleksi’nde Tenis Şenliği düzenlendi. Tenis kursuna giden çocukların gösteri maçı yaptığı şenlikte Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da minik bir tenisçi ile kısa bir maç yaptı ve kazanan spor oldu.

Son Gün Etkinlikleri Damga Vurdu

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son gününde Cumhuriyet Parkı’nda birbirinden farklı spor etkinlikleri gerçekleştirildi. Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün düzenlediği Streetball Turnuvası’nda basketbolcu çocuklarımız oluşturdukları takımlarla yarıştılar. Turnuva sonunda katılımcılara ödüllerini Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt takdim etti.

ÇBSK voleybolcuları ise keyifli bir gösteri maçına imza attı. İlk servisi Başkan Ahmet Sarıkurt’un atarak başlattığı maçta ÇBSK’nın başarılı voleybolcuları izleyicilere keyifli bir maç izletti.

Yeni Bir Rekor Kırıldı

Bir diğer etkinlik olan Ağırlık Kaldırma Gösterisi de izleyicilerin büyük ilgisini çekti. Powerlifting Deadlift Dünya Şampiyonu Sporcu Sadrettin Özbahçeci çok konuşulacak bir gösteriye imza attı. İlk olarak 270 kg kaldırmayı deneyen ve başarılı olan Özbahçeci daha sona 300 kg kaldırmayı denedi ve bunda da başarılı olarak yeni bir rekora imza attı ve izleyicilerden büyük alkış aldı.

Etkinlikler Zumba ile Son Buldu

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son gününde kapanış etkinliği Zumba ile oldu. Sahneye çıkan Trakya Zumba Team müzik eşliğinde dans ederek keyifli bir spor etkinliğine imza attı. Alana gelen onlarca kadın hem dans edip hem de spor yapmanın keyfini doyasıya yaşadı.

Oluşturulma Tarihi :  23.09.2020 10:10:40
Okuma Sayısı : 2275