HABER
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Açıldı
Orjinal Resim

Çorlu’nun ilk sanat müzesi olan Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Kentimize kültürel yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Çorlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve hem tarihsel hem de ünlü kişilerin heykellerinin sergileneceği Çorlu Belediyesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi gerçekleştirilen tören ile kapılarını ziyaretçilere açtı. Müze bahçesinde düzenlenen törene Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yiğiter, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İl Baro Başkanı Sedat Tekneci, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kurum ve kuruluş birim amirleri, yerel basın temsilcileri ve çok sayıda Çorlulu vatandaş katıldı.

‘Çorlu’muz Çok Değerli Bir Şehir’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un konuşması ile devam etti. Konuşmasına ideal kent tanımıyla başlayan Başkan Sarıkurt, “Bir kente değer katan en önemli unsurlar o şehirde yaşayanlar, çalışan ve ticaret yapanlardır. Çorlu’muz güzel ülkemizin dört bir yanından göç alan aktif ve dinamik nüfusuyla kendini ispatlamaya çalışan çok değerli bir şehir. Yerel yöneticiler olarak bu değeri artırmamızın yolu ziyaret edenlerin, eğitim görmek için gelenlerin ve bilgiyi burada arayanların sayısını çoğaltma mücadelemizden geçiyor.

‘Kültür ve Sanat Alanında Yatırım Yapmaya Devam Edeceğiz’

İşte tam da bu anlayışa uygun olarak 2017 yılının aralık ayında Çorlu’muzun sanayi özelliğinin yanında kültürel kimliğini de ön plana çıkarmak ve bölgede önemli bir konum kazanmasını sağlamak amacıyla Çorlu Belediyesi Müzeler ve Kültür Yatırımları Master Plan Raporunu hazırladık. Bu plan doğrultusunda kültür ve sanat alanında pek çok yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bugün bizleri bir araya getiren Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi bu sürecin bir başlangıcı ve dolayısıyla en önemlisi.

Şehrinde gerçekleştirdiği projelerle siyaset farkı gözetmeksizin birçok belediye başkanına ilham kaynağı olan ve bizlere çıktığımız bu yolda büyük destek veren Yılmaz Büyükerşen Hocamıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda müzenin Çorlu’ya hayırlı olmasını temenni eden Başkan Sarıkurt, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz kültür yatırımımızın kentimizin ekonomik hayatına da olumlu katkı yapacağına inanıyorum.” dedi.

Yılmaz Büyükerşen’den Video Kaydı

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun da kürsüye çıkarak konuşmalarını yaptı. Konuşmaların ardından pandemi dolayısıyla açılış törenine katılamayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen’in göndermiş olduğu video kaydı izlendi. Videoda pandemi sebebiyle açılış töreninde törende olamadığını ancak en kısa zamanda Çorlu’yu yeniden ziyaret edeceğini dile getiren Başkan Büyükerşen, Trakya’da, ülkemizin Avrupa topraklarında Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin bir şubesi açıldığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Vatandaşlar Başkan Sarıkurt’a Teşekkür Etti

Konuşmaların ardından kurdele kesme törenine geçildi ve törene katılan misafirler Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’ni ziyaret etti.  Müzeyi çok beğendiklerini dile getiren vatandaşlar, “Çorlu’ya bu güzel müzeyi kazandırdıkları için Başkanımız Ahmet Sarıkurt’a ve belediyemize teşekkür ederiz. Hepsi birbirinden kıymetli isimlerden oluşan Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi kentimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Oluşturulma Tarihi :  9.09.2020 15:53:07
Okuma Sayısı : 2710